Punkcja jajników, czyli wydobywanie pęcherzyków jajowych w celu przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego, to standardowy zabieg, który przechodzi każda kobieta, która podejmuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dla kobiet, które są przed pierwszym zabiegiem punkcji, sam schemat jej przeprowadzenia może przyprawiać o zawrót głowy. Z resztą wszystko co jest związane z niepłodnością, w szczególności leczenie metodą in vitro, wydaje się być bardzo skomplikowane i trudne. Jednak nie taki diabeł straszny jak go rysują. Postanowiłam opis całą procedurę abyście dokładnie wiedziały czego się spodziewać i jak się zachować. Kiedy wy czytacie ten wpis, ja jestem na stole zabiegowym na którym właśnie przeprowadza się moją trzecią już w życiu punkcję. Zatem przejdźmy do szczegółów.
Punkcja jajników – Czym jest i jak się go przeprowadza
Punkcja jajników zawsze jest poprzedzona stymulacją owulacji w celu zwiększenia pęcherzyków jajowych do zapłodnienia in vitro. Zabiegowi są poddawane kobiety u których stwierdzono niepłodność. Co ciekawe, sama stymulacja jajników nie jest zarezerwowana tylko na potrzeby przeprowadzenia zabiegu in vitro, ponieważ w zależności od metody leczenia na którą decyduje się niepłodna para, można przeprowadzać stymulację jajników również do innych, alternatywnych metod wspomagania rozrodczości. Leki oraz ich dawkowanie określa lekarz na podstawie wyników naszych badań. W moim przypadku, gdzie poziom rezerwy jajnikowej wynosi 0,74 AMH można stwierdzić niewydolność jajników, więc dawki, które są potrzebne moim organom do wytworzenia kilku pęcherzyków są po prostu ogromne.
Przed zabiegiem należy wykonać szereg badań, które zleca lekarz w tym wirusy, które są absolutnie konieczne. W klinice są sprawdzane wszystkie wyniki ponownie, dopiero po stwierdzeniu jakichkolwiek braków w zleconych badaniach rozpoczynamy zabieg. Sam zabieg trwa około piętnaście minut i odbywa się w stanie lekkiej narkozy. Do pokoju zabiegowego wchodzimy w przebraniu medycznym, które otrzymamy w szatni w klinice. Prywatne rzeczy zostawiamy w szafce, w tym telefon. Do sali zabiegowej można wejść tylko z dowodem, który jest sprawdzany kilkukrotnie. Raz przed wejściem do szatni, następnie przed wejściem do poczekalni z łóżkami, potem w sali zabiegowej. Zabieg punkcji jajników odbywa się na fotelu ginekologicznym w pozycji leżącej. Pielęgniarki oraz lekarz anestezjolog i lekarz przeprowadzający zabieg punkcji, lekarzem tym najczęściej jest lekarz prowadzący leczenie i procedurę in vitro. Atmosfera na sali zabiegowej jest przyjazna, panie tam obecne są uprzejme i miłe, nie ma powodów do obaw. Wszyscy tam obecni ludzie doskonale wiedzą ile emocji kosztuje pacjentkę cała ta sytuacja, więc możesz być spokojna o opiekę nad sobą. Jestem stałą bywalczynią kliniki leczenia niepłodności więc wiem co mówię 🙂 Zabieg jest przeprowadzany na czczo, o czym z pewnością poinformuje cię lekarz.
Ty na stole a gdzie On?
W czasie, kiedy ty jesteś znieczulana i smacznie sobie śpisz, twój partner przeżywa orgazm życia w pokoiku samotnych uciech cielesnych 🙂 Po kilku dniowej abstynencji seksualnej to spora ulga, choć przyjemność (wiem z tajnych mężowskich doniesień) marna 🙂 Po oddaniu nasienia i pobraniu pęcherzyków jajowych jest chwila odpoczynku,zwłaszcza dla ciebie. Z sali zabiegowej zostaniesz przeniesiona do poczekalni i będziesz dochodzić do siebie i wybudzać się. W tym czasie pielęgniarki kilka razy będą sprawdzać twoje samopoczucie, pytać i rozmawiać z tobą. Jeśli tylko będzie coś nie tak, chociażby zauważysz krwawienie lub drastyczne pogorszenia się samopoczucia, natychmiast to zgłoś. Po zabiegu punkcji nie powinno wystąpić krwawienie, jednak może mieć miejsce lekkie plamienie i zaczerwieniony mocz. To normalne a zwykła wkładka będzie wystarczającą ochroną przed zabrudzeniem bielizny i ubrań.
Po zabiegu
Po zakończonym zabiegu punkcji jajeczek od razu idziemy do swojego lekarza. Lekarz poinformuje nas ile pęcherzyków udało się pobrać oraz przepisze nam odpowiednie leki i poinstruuje o dalszym planie działań. Lekarski kanon żarcików nakazuje abyś usłyszała w dniu punkcji o tym, że nie powinnaś tego dnia jeździć traktorem ani być okien 🙂 Po zabiegu wracamy do domu i poddajemy się resztkom zniewalającej mocy głupiego jasia i po prostu idziemy spać.
Bardziej szczegółowy i medyczny opis zapraszam was na stronę kliniki InviMed
Co myślisz ?