Przepis na ormiańskie pierożki

Posted on

Nigdy specjalnie nie lubiłam gotować, jeśli już coś kręciłam w garach, to słabej jakości i byle jak. Okazuje się, że wystarczy jedna pandemia i nawet Narinka zostaje kucharką 🙂 Przez chwilę miałam pomysł żeby stworzyć e-booka z prostymi przepisami rodem z kuchni ormiańskiej, ale nie jestem jeszcze gotowa na taką kompromitację 🙂 Moje gotowanie zdecydowanie odstaje poziomem od kulinarnych blogów i bardziej przypomina meksyk z sajgonem niż gotowanie ale okazuje się, że nawet wtedy można się najeść 🙂

Jakiś czas temu zapytałam was na Instagramie jakich tematów chcielibyście żeby było więcej na blogu i okazało się, że większość z was chciała poznać przepisy kuchni ormiańskiej. Fajnie, tylko, że ja w życiu nie ugotowałam nic z kuchni ormiańskiej a większość moich prób kończyła się porażką. Ale skoro rzuciliście mi wyzwanie, sądząc, że ormianka musi umieć ugotować regionalne dania, macie za swoje 🙂 Na e-booka mam za małą wiedzę, ale z pomocą mojej mamy i cioć w Armenii z całą pewnością taka książka kiedyś powstanie. Na razie musicie się zadowolić przepisami, które wygrzebałam z zakamarków pamięci i co najważniejsze, przetestowałam wielokrotnie zanim zdecydowałam się podzielić z wami efektami, więc spokojnie, można to jeść 🙂

Pierożki? Pierożki!

Nazwa tej przekąski pierożki pochodzi z języka rosyjskiego i niech to nikogo nie dziwi. Armenia przez dziesięciolecia była pod panowaniem związku radzieckiego, stąd ogromna część potocznie używanych słów jest po prostu zapożyczona z języka rosyjskiego. Nie znaczy to, że ja osobiście świetnie mówię po rosyjsku, ale jak jadę do Turcji, to potrafię się targować w sklepikach z pamiątkami po rosyjsku 🙂 Umiem czytać po rosyjsku i rozumiem biegle, natomiast odkąd przyswoiłam polski na poziomie statystycznego Polaka, nastąpiła u mnie blokada w mowie. Pierożki to bardzo popularna przekąska i króluję zaraz obok chaczapuri, które możecie dostać na każdym rogu w każdej wymarzonej konfiguracji nadzienia. Cały region słynie z różnego rodzaju kombinacji tej przekąski, więc jeśli przyjdzie ci do głowy jakiś pomysł na oryginalne nadzienie, to śmiało możesz iść za głosem serca 🙂 W Armenii najpopularniejsze są z mięsem lub ziemniakami, dzisiaj bierzemy na widelec wersję z ziemniakami. 

Składniki na ciasto:

2x jajka, 1 łyżeczka soli, 1 łyżka cukru, 0,5 litra jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka sody, mąka.


Ubijamy jajka, całe, dodajemy sól, cukier, jogurt i mieszamy do rozpuszczenia składników. Dodajemy jogurt mieszamy dalej, przez sito dodajemy mąkę. I teraz uwaga, nigdy nie wiadomo ile mąki dokładnie należy dodać bo konsystencja ciasta jest kwestią wyczucia. Na początek spokojnie możesz dodać dwie szklanki. Mieszaj ciasto najpierw drewnianą łyżką a potem ubijaj ciasto rękami aż uzyskasz jednolitą masę. Musisz wyczuć aby ciasto nie było ani zbyt miękkie ani zbyt mocne. Według mnie najlepsza konsystencja jest wtedy, kiedy palce lekko się lepią do ciasta ale nie są zbyt mokre. Tak przygotowane ciasto odstaw pod przykryciem na godzinę.

Jak przyrządzić farsz z ziemniaków na ormiańskie pierożki

Kiedy twoje ciasto dochodzi pod przykryciem, zacznij obierać ziemniaki. Tu też nie ma konkretnych ilości. Musisz wyczuć mniej więcej z ilu ziemniaków wyjdzie ci odpowiednia ilość farszu. Ja zawsze gotuję około 1,5 do 2 kilogramów ziemniaków. Jeśli pozostanie ci nieco farszu w nadmiarze, spokojnie możesz go wykorzystać do czegoś innego albo zjeść z pomidorami. Pycha!

Zagotuj w dużym garnku ziemniaki, odcedź z wody, dodaj łyżeczkę masła, i drobno posiekany koper. Kopru ma być dużo! Na dużej patelni podsmaż cebulkę i dodaj cały farsz z ziemniaków do zeszklonej cebulki. Podsmaż całość mieszając cały czas. Ziemniaki nie mogą być dosmażone, proces smażenia służy do odparowania wody, więc mieszaj cały czas. Po około 10 minutach wyłącz i odstaw do całkowitego wystudzenia.

Jak smażyć pierożki. 

Zawsze na głębokim oleju. Do dużego garnka wlej tyle oleju, by całkowicie przykrywały gotowe pierożki. Kiedy ziemniaki będą już zimne zacznij lepienie pierożków. Kawałek po kawałku wałkuj kolejne placki i zamykaj w nich farsz z ziemniaków często posypując mąką by się nie kleiły. Ustaw jeden obok drugiego na dobrze posypanej mąką tacy. Doprowadź olej do smażenia i wrzucaj po trzy, cztery pierożków do oleju i smaż do lekko brązowego koloru. 

Z czym najlepiej podać?

Przygotuj Tan, czyli napój jogurtowy bardziej znany jako ayran. Można dostać gotowe w sklepach, ale przygotowanie tego cudownego napoju zajmuje ledwie kilka minut i polecam przygotowanie go samemu. Rozcieńcz dwa kubki jogurtu w około dwóch litrach wody w dużym garnku, dopraw do smaku solą i gotowe. Moja osobista wersja zawiera dodatkowo drobno tarty ogórek i siekaną miętę lub kolendrę. Jeśli nie lubisz kolendry możesz dodać bazylię. Przyprawę do pierożków przygotuj w osobnej miseczce. Zmieszaj 1×1 sól i czerwoną paprykę. Posypuj Pierożki bezpośrednio podczas spożywania. 

        

Zapisz się do Newslettera #MissisBoss i bądź na bieżąco ze wszystkimi atrakcjami naszej społeczności !

Co myślisz ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No Comments Yet.